تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

خواب هم ژنتیکی است

دانشمندان متوجه شدند خواب انسان‌ها هم بر اساس خصوصیات ژنتیکی مشخص می‌شود.

به تازگی ژن جدیدی کشف شده است که مشخص می‌کند آیا ما بعد از بیداری کاملا هوشیار و آماده شروع کارهای روزانه خود هستیم و یا هنوز هم خواب‌آلوده هستیم و باز هم می‌‌خواهیم به تخت خواب خود بازگردیم.

افرادی که دارای ژن خواب‌آلودگی هستند بیش از دیگران احساس خستگی می‌کنند. حتی اگر آن‌ها بیش از 10 ساعت در طول شب خوابیده باشند باز هم ممکن است احساس کمبود خواب داشته باشند و بخواهند باز هم بخوابند.

این مطالعات که در نشریه عصب شناسی به چاپ رسیده است توضیح می‌دهد که چرا برخی از افراد مرتب خواب آلوده هستند و برخی دیگر فقط با چند ساعت خوابیدن می‌توانند با نشاط کامل از خواب برخواسته و به سراغ کارهای روزانه خود بروند.

بررسی 37 نفر که دچار نواقص ژنتیکی هستند نشان داد آن‌ها ممکن است دچار ناهنجاری‌های خواب باشند و ناگهان به خواب بروند.

نامی گوئل از دانشگاه پنسیلوانیا در این باره گفت: این ژن نشان می‌دهد که چرا انسان‌ها نسبت به بی‌خوابی پاسخ‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد. به این ترتیب می‌توان گفت میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در معرض خطر هستند و ممکن است به دلیل مشکلات خود در خطر تصادفات رانندگی و مانند آن باشند.

این موضوع خصوصا در مورد افرادی که در شیفت‌های شبانه مشغول فعالیت هستند، مرتب سفر می‌کنند یا در چند نوبت مختلف کار می‌کنند مهم‌تر از دیگران است.

دانشمندان معتقدند هر شخص باید حداقل 7 ساعت در طول شبانه روز بخوابد، البته افرادی که مقدار ناچیزی کم‌تر از این میزان می‌خوابند عمر طولانی‌تری دارند. در مورد خواب انسان‌ها هنوز هم سوالات بی‌پاسخ زیادی مطرح است، هنوز هم مشخص نیست مناسب‌ترین ساعت خواب برای انسان‌ها چه میزان است. حتی برخی از محققان آن را بین 5 تا 6.5 ساعت مشخص کرده‌اند

ارسال شده در تاریخ: دوشنبه 15 آذر 1389 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :