تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

به همت پژوهشگران بیوتكنولوژی پزشكی روش‌ مولكولی تشخیص ویروس ایدز در خون در كشور طراحی شد

به گزارش سرویس پایان‌نامه ایسنا، «مریم شهرابی فراهانی» كارشناس ارشد بیوتكنولوژی پزشكی پژوهشی را در قالب پایان‌نامه خود به راهنمایی دكتر مهدی فروزنده مقدم، عضو هیات علمی دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تربیت مدرس با هدف كاستن هزینه‌های اقتصادی روش‌های مولكولی تشخیص ویروس ایدز در خون انجام داده است.

طی دو دهه اخیر روش‌های تشخیصHIV نقش مهمی را در حفظ سلامت در جهان ایفا كرده‌اند.

روش‌های مولكولی با حساسیت بالا نیز كه اخیرا توسعه یافته‌اند، قادرند عفونت را در مراحل بسیار ابتدایی نیز تشخیص دهند اما بسیاری از این تكنولوژی‌ها در كشورهای در حال توسعه به دلایل اقتصادی قابل اجرا نیستند، چنانچه از هزینه‌های مربوط به این روش‌ها كاسته شود، استفاده از آن‌ها میسر می‌شود.

با شروع عفونت HIV-1 اولین ماركر خونی كه نشانه‌ای از وجود عفونت است، RNA ویروسی است.

از میان روش‌های موجود كه شناسایی RNA را هدف قرار می‌دهند، متداول‌ترین تكنیك‌ها NASBA و RT-PCR هستند. NASBA یك روش تكثیر هموژن و تك دماست كه از عملكرد همزمان 3 آنزیم و 2 پرایمر برای تكثیر توالی هدف استفاده می‌شود.

NASBA مزیت‌های متعددی نسبت به RT=PCR ارائه می‌كند. NASBA یك روش تك دماست كه نیاز به استفاده از آنزیم‌های مقاوم بد حرارت و دستگاه ترمال مایكلر را بر طرف می‌كند، بنابراین در این پژوهش سنجشی مبتنی بر NASBA برای تشخیص HIV-1RNA بنا نهاده شد و روش آشكارسازی محصولات نیز ELISA قرار داده شد.

در این پژوهش با وارد كردن نوكلئوتید 11-dig-UTP در مخلوط واكنش RNA ‌های تولیدی نشاندار شد. محصولات NASBA وارد فرآیند ELISA شد كه در آن یك كاوشگر متصل به بیوتین، به محصولات در فاز مایع متصل می‌شود. هیبرید‌ها RNA-DNA شد كه در آن یك كاوشگر متصل به بیوتین به محصولات در فاز مایع متصل می‌شود.

هیبریدهای RNA-DNA به یك پلیت میكروتیتر پوشانده شده با اویدین منتقل شدند و آشكارسازی نهایی به روشنگرسنجی با اضافه كردن كونژوگه آ‌نتی دیگوكسی ژنین پراكسیداز و سوبسترای 2 و 2 ازینودی 3 اتیل بنز تیازولین سولفونات صورت گرفت.

این روش قابل انطباق بر آزمایشگاه‌های تشخیصی است.


ارسال شده در تاریخ: یکشنبه 4 مهر 1389 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :