تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

نخستین موش ترانس ژن كشور تابستان تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری فارس، نخستین مركز تحقیقات موش ترانس ژن صبح امروز با حضور نسرین سلطان‌خواه معاون علم و فناوری رئیس جمهور در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك افتتاح شد.
كریم نیرنیا مجری طرح تحقیقاتی تولید موش ترانس ژن در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: برای تولید موش ترانس ژن، ژنی را كه موش ندارد وارد بدن و تمام سلول‌های موش می‌كنیم.
وی با اشاره به كاربرد موش ترانس ژن گفت: با استفاده از این روش‌ می‌توان، بیان ژن را بررسی كرد و بیان ژن در فهم بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است. برای مثال بیماری تالاسمی بیان یك ژن كه در خون است موجب ابتلا به این بیماری می‌شود.
نیرنیا افزود: كاربرد دوم این است كه می توانیم یك ژن را وارد بدن موش كنیم و اثر آن ژن را روی یك بافت خاص مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم. برخی از ژن‌ها در تولید سرطان مؤثر هستند و برای بررسی نقش ژن‌ها در ایجاد بیماری سرطان می توان از این روش استفاده كرد.
وی با اشاره به این‌كه یكی از كابردهای تول?د حیوانات ترانس ژن را در داروها و اثر درمانی دانست و گفت: می‌توان ژن خاصی را وارد شیر حیوانات كرد كه پروتئین خاصی كه اثر دارویی دارند، تولید كرد و همچنین با استفاده از حیوانات ترانس ژن، نقش ژن‌هایی كه در سلول‌های بنیادی مؤثر هستند را می‌توان مورد مطالعه قرار داد.
مجری این طرح افزود: اگر پشتیبانی‌های لازم انجام شود، نخستین موش ترانس ژن كشور در تابستان سال 89 تولید می‌شود.

ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 5 فروردین 1389 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :