تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که ژنها می‌توانند از برخی افراد در برابر عفونت سل محافظت کنند.

محققان در یک پژوهش جدید که روی ۱۲۸ خانواده در آفریقای جنوبی انجام گرفت نشان داده‌اند که رفتارهای ژنتیکی می‌تواند برخی از انسانها را در برابر بیماری سل مصون سازد.

دانشمندان می‌گویند؛ این یافته می‌تواند به تولید واکسن جدید و موثرتری برای مقابله با عفونت کمک کند.

آمارها نشان می‌دهد که سل هفتمین عامل مهم مرگ و میر در جهان است و در سال ۲۰۰۸ جان یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را در کل دنیا گرفت که حدود نیم میلیون نفر از آنها هم زمان به بیماری ایدز نیز مبتلا بودند.

محققان خاطرنشان کردند: این یافته که در مجله «طب آزمایشی» منتشر شده می‌تواند به آشکارسازی و کشف مکانیسم‌هایی در رابطه با مقاومت طبیعی بدن در برابر عفونت سل کمک کند.

محققان تاکید دارند که دستیابی به واکسن جدید برای مقابله با این بیماری ضروری است.

واکسن ب.ث.ژ که از سال ۱۹۱۹ برای پیشگیری از سل استفاده شده در کودکان تا حدودی مصونیت ایجاد می‌کند اما برای بزرگسالان کارایی ندارد. سل بر اثر باکتری موسوم به «میکوباکتریوم توبرکولوس» بروز می‌کند و عموما ریه‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد که در صورت عدم درمان کشنده است.

جهان با کمبود نیروی متخصص در زمینه درمان و کنترل سل مواجهه است که این کمبود مهمترین چالش بیماری سل می‌باشد.

ابتلا به‌سل‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از بزرگترین‌ قاتلین‌انسان‌ها در طول‌ تاریخ‌ همچنان‌ رو به‌گسترش‌ است‌، به‌ طوری‌ که‌ تا کنون‌ ۱۳جمعیت‌ جهان‌ (حدود ۲ میلیارد نفر) بامیکروب‌ سل‌ آلوده‌ شده‌اند و سالانه‌ ۱۰میلیون‌ مورد جدید سل‌ بروز می‌کند وهم‌ اکنون‌ بیش‌ از ۲۰ میلیون‌ نفر مبتلابه‌ سل‌ در جهان‌ وجود دارند.

۹۵ درصد موارد بیماری‌ و ۹۸درصد موارد مرگ‌ از سل‌، درکشورهای‌ در حال‌ توسعه‌ رخ‌ می‌دهد واین‌ در حالی‌ است‌ که‌ ۷۵ درصد آنهادر گروههای‌ سنی‌ فعال‌ از نظراقتصادی‌ هستند.

همچنین آمار مبتلایان به سل در کشور ایران حدود هشت هزار نفر است که یک هزار و ‌٨٠ نفر آنها خارجی هستند. 

لازم به ذکر است کشور ایران طبق تعهدات بین‌المللی تا سال ‌٢٠١۵ میلادی باید شیوع سل را در کشور تا ‌۵٠ درصد کاهش دهد  که براساس همین تعهد باید این بیماری تا سال ‌٢٠۵٠ ریشه کن شود و تعداد مبتلایان به این بیماری به کمتر از یک نفر در هر یک میلیون نفر برسد.


ارسال شده در تاریخ: چهارشنبه 30 دی 1388 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :