تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

مراكز مشاوره ژنتیك در كشور گسترش می‌یابند

 این مراكز در شهرستان‌های فاقد مراكز مشاوره‌ ژنتیك ایجاد می‌شوند و بعد مسافت بین شهرهای مختلف و تعداد ازدواج‌های سالانه هر شهرستان از شاخص‌های مهم ایجاد این مراكز مشاوره است.
وی با بیان اینكه 50 درصد معلولیت‌ها به علت اختلالات ژنتیك است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت انجام مشاوره ژنتیك برای پیشگیری از معلولیت‌ها، مجوز تأسیس و فعالیت مراكز مشاوره ژنتیك غیر دولتی صادر می‌شود.
مدیر كل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی خاطرنشان كرد: در حال حاضر 132 مركز مشاوره ژنتیك در كشور فعال است كه از این تعداد 82 مركز غیر دولتی هستند. خدمات مراكز مشاوره ژنتیك شامل ارائه مشاوره ژنتیك قبل و پس از ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری و مشاوره ژنتیك تشخیصی است.
نوع‌پرست بهترین زمان مشاوره را قبل از ازدواج اعلام كرد و گفت: در این زمان مشاوره منجر به تصمیم‌گیری صحیح‌تر زوج‌های مراجعه‌كننده خواهد شد و بهترین نتیجه پیشگیرانه را خواهد داشت.
مدیر كل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی افزود: در مراكز مشاوره‌ای ریسك بروز بیماری‌های آینده، سوابق موجود در خانواده و توجه به چشم‌انداز آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی با تأكید بر اینكه ارائه مشاوره ژنتیك هیچ‌گونه هزینه‌ای در بر ندارد، تصریح كرد: تنها افرادی كه از نظر تشخیصی با تأیید پزشك مشاور نیاز به انجام آزمایش داشته باشند، مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
نوع‌پرست با اشاره به برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات مشاوره ژنتیك در سطح روستاها اظهار داشت: این پروژه به صورت آزمایشی در 2 استان و در صورت موفقیت‌آمیز بودن، در تمام كشور اجرا می‌شود.
مدیر كل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی آگاهسازی، آموزش صحیح و خدمات‌رسانی به روستاها برای انجام مشاوره ژنتیك را از جمله اهداف این پروژه جدید اعلام كرد.
به گفته وی در زمان حاضر از 30 استان كشور 9 استان به عنوان استان منطقه‌ای مسئولیت نظارت این برنامه را در استان‌های همجوار خود بر عهده دارند و در همه استان‌های كشور حداقل یك مركز مشاوره ژنتیك در مركز استان فعال است

ارسال شده در تاریخ: یکشنبه 15 شهریور 1388 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :