تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

هزینه تعیین نقشه ژنوم انسانی کاهش یافت

دانشگاه استنفورد امریکا روز دوشنبه اعلام کرد به کمک یک تکنیک جدید برای تعیین نقشه ژنوم انسان می توان نقاط قوت و ضعف بدن را از این پس با پرداخت قیمت یک خودرو مشخص کرد.
از زمانی که در سال دو هزار و سه، هزینه تعیین نقشه ژنوم انسانی از سه میلیارد دلار
به معادل قیمت یک خودرو کاهش یافته است.
در سال دو هزار و هفت، شرکت لایف ساینس اولین نقشه ژنوم انسانی را که یک میلیون دلار هزینه داشت منتشر کرد. در سپتامبر همان سال کریگ ونتر اولین انسانی بود که ژنوم خود را بر روی اینترنت منتشر کرد.
سال گذشته هزینه رمزگشایی دی ان ای به دویست و پنجاه هزار دلار کاهش یافت اما نیازمند همکاری دویست نفر بود. تنها ژنوم دوازده نفر تا کنون به طور کامل رمز گشایی شده است.
استفن کویک استاد بیولوژی دانشگاه استنفورد و نورما نف و دیمیتری پوشکارف دو تن از همکاران وی اعلام کردند که ژنوم استفن کویک را با هزینه پنجاه هزار دلار رمزگشایی کردند.
مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد در بیانیه ای اعلام کرد کاری که هزینه ان به اندازه قیمت یک بوئینگ هفتصد و چهل و هفت بود هم اکنون می توان با هزینه یک خودروی مدل بالا ان را انجام داد.
محققان اعلام کردند برای اولین بار، مشخص شد که نیازی به داشتن یک مرکز ژنوم برای تعیین نقشه ژنوم انسان نیست.
محققان از یک دستگاه به اندازه یخچال به اسم اس ام اس هلیسکوپ برای تعیین نقشه ژنوم انسانی استفاده می کنند.
محققین اروپایی که بر روی دی ان ای انسان نئاندرتال تحقیق می کنند، اعلام کردند که قادر هستند ژنوم کامل انسان نئاندرتال را بازسازی کند.
تیم محققان موسسه ماکس پلانک که بر روی انسان شناسی تکاملی تحقیق می کند اعلام کرد قادر است ژنوم ماموت و خرس را نیز باز سازی کنند.
نتایج تحقیقات این تیم در سالنامه اکادمی ملی علوم منتشر شده است. محققان اروپایی همچنین در مورد تفاوت انسان نئاندرتال و انسان مدرن تحقیق کردند. انسان های نئاندرتال سی هزار سال پیش در اروپا زندگی می کردند.
بنا به نتایج این تحقیق، محققان امریکایی موسسه ونتر اولین ژنوم سنتتیک یک باکتری را تولید کردند که این قدم مهمی برای ایجاد اولین موجود زنده مصنوعی است که کارکردهای ان بسیار مهم اعلام شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، محققان امریکایی اعلام کردند این بزرگترین ساختار دی ان ای، عناصر تشکیل دهنده زندگی است که برای اولین بار ساخته دست بشر است.
دان گیبسون، یکی از محققان اعلام کرد این پیشرفتی شگفت انگیز برای محققان ما در این رشته است. با این حال ما تا رسیدن به هدف نهایی که گذاشتن یک کروموزوم سنتتیک ( مصنوعی) در یک سلول و ایجاد اولین موجود زنده مصنوعی است به تلاش خود ادامه خواهیم داد.
در واقع محققان توانسته اند یک باکتری جدید ایجاد کنند و زنی را در ان کار گذاشته اند تا بتواند نقش خاص خود در ان سلول را ایفا کند.
دکتر همیلتون اسمیت یکی دیگر از محققان اعلام کرد ما ثابت کردیم تولید مصنوعی ژنوم های بزرگ و تنظیم اندازه انها ممکن است و این کاربردهای مهم و زیادی مانند تولید سوخت های بدون ضرر برای طبیعت می تواند داشته باشد.
محققان گفتند همچنین می توان موجودات زنده مصنوعی برای یافتن راه حلی بیولوژیکی برای زباله های سمی تولید کرد.
دان گیبسون گفت این تحقیق دومین مرحله از سه مرحله تحقیق برای تولید موجودات زنده مصنوعی است. اولین مرحله از ان در سال دو هزار و هفت با انتقال موفقیت امیز ژنوم باکتری به یک باکتری دیگر انجام شد.
در مرحله اتی، محققان موسسه ونتر سعی خواهند کرد تا یک سلول مصنوعی باکتری با ژنوم های مصنوعی تولید کنند.
همیلتون اسمیت گفت وقتی ما این تحقیق را چند سال پیش اغاز کردیم، می دانستیم چقدر رسیدن به هدف سخت خواهد بود زیرا ما در زمینه ای کاملا ناشناخته تحقیق می کنیم.
اکار ویمر، استاد بیولوژی مولکولی در گروه ژنتیک مولکولی دانشگاه نیویورک گفت محققان موسسه ونتر باید توانایی بازتولید یک موجود زنده مصنوعی را نیز داشته باشند. زیرا به نظر من بازتولید دی ان ای مصنوعی ممکن نیست.
دانشمندان اعلام کردند ظرفیت بسیار بالای بیوتکنولوژی به ویژه در زمینه پزشکی و سوخت های سبز هنوز ناشناخته باقی مانده است.
درو اندی پروفسور استاد مهندسی ژنتیک دانشگاه استنفورد کالیفرنیا روز جمعه گفت از زمان به وجود آمدن بیوتکنولوژی بیش از سی و پنج سال می گذرد اما در عمل این رشته به طور تعجب اوری نابالغ باقی مانده است.
وی در کنفرانس سالانه انجمن پیشرفت علمی امریکا در شیکاگو گفت ما فقط بخش سطحی بیوتکنولوژی را بررسی کرده ایم. این فناوری امکان سنتز شیمیایی دی ان ای را با تکنیک های رایانه ای می دهد.
وی تصریح کرد امروزه ما برخی ابزار را برای ایجاد دی ان ای از مواد ژنتیکی بهبود بخشیده ایم.
وی گفت ما در ظرف مدت شش سال از تعیین نقشه ژن باکتری تا تعیین نقشه ژنوم انسان ژیشرفت کردیم. در سال دو هزار و هشت محققان موسسه ونتر ژنوم یک باکتری را با استفاده از عناصر خام ژنتیکی ایجاد کردند و راه را برای ایجاد اولین موجود زنده ترکیبی مهیا کردند.
این محقق گفت تصور اینکه جهان بیوتکنولوژی در شش سال به کجا برسد بسیار سخت است. اما احتمالا تا شش سال بعد دانشمندان می توانند یک کروموزوم انسانی بسازند و نقشه ژنوم کپک را نیز تهیه خواهند کرد.
جی کیسلینگ یکی از محققان دانشگاه برکلی در حال انجام پروژه ای است که در نهایت با استفاده از یک میکروب که ژن ان دستکاری شده است می توان به درمان بیماری مالاریا در افریقا امیدوار بود.
وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت ما پیش بینی می کنیم که در یک یا دو سال می توانیم این میکروب را برای مبارزه با بیماری مالاریا تولید کنیم و ان را در افریقا در دسترس همگان قرار دهیم.
کریستینا سمولکه استاد مهندسی بیوتکنولوژی دانشگاه استنفورد نیز گفت درمان سرطان با استفاده از بیولوژی ترکیبی موثر تر و با هزینه کمتری انجام خواهد گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه از شیکاگو، این استاد دانشگاه استنفود در ادامه گفت ما مولکول هایی را تولید می کنیم که به درون سلول راه می یابند و در ان به درمان بیماری می پردازند.
این محقق همچنین افزود ما امیدوار هستیم در پنج سال اتی استفاده از این فناوری ها برای تولید بمب سلولی هوشمند و موثر و مبارزه با تومور های مغزی بسیار موثر خواهد بود.

ارسال شده در تاریخ: چهارشنبه 4 شهریور 1388 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :