تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

كشف نخستین ژن موثر در تنظیم طول مدت خواب

دانشمندان موفق شده‌اند: اولین ژنی را كه در تنظیم طول مدت خواب در انسان نقش دارد، شناسایی كنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان می‌گویند: كشف این ژن جنبه مهمی از پدیده خواب را كه تاثیر حیاتی روی سلامت جسم و روان انسان دارد، آشكار می‌سازد.

این دانشمندان یك ژن جهش یافته را شناسایی كرده‌اند كه به دو تن از یك خانواده بزرگ امكان می‌داد در طول شبانه روز فقط 6 ساعت بخوابند و همین میزان خواب برایشان كافی بود در حالی كه به طور عادی محققان توصیه می‌كنند برای بهره‌مندی از سلامت جسمی و روانی مطلوب، در طول شبانه روز حداقل 8 تا 5/8 ساعت خواب مورد نیاز است.

دانشمندان برای این تحقیق، موشها و مگس‌های میوه‌ای با كمك مهندسی ژنتیك تولید كردند كه صفت این ژن جهش یافته را از خود بروز می‌دادند و سپس تاثیر این ژن را مورد مطالعه قرار دادند.

هرچند اكثر مردم این روزها به دلیل مسائل كاری و زندگی، خواب كمتری دارند و از اینكه موفق شدند كمتر بخوابند و به كارهای خود برسند، راضی هستند اما محققان تاكید می‌كنند كه این كم خوابی به تدریج به بدن آسیب می‌رساند.

پژوهشگران خاطرنشان كردند كه كشف جدید فرصتی تازه برای آشكار ساختن مكانیسم تنظیم خواب فراهم می‌سازد. درك این مكانیسم‌ها محققان را به سمت روشهای بهتری در درمان اختلالات خواب سوق می‌دهد.


ارسال شده در تاریخ: چهارشنبه 4 شهریور 1388 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :