تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

تبدیل سلول بنیادی به سلول کبدی در ایران

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با همکاری سازمان انتقال خون ایران، موفق به تبدیل سلول‌های بنیادی مغز استخوان به سلول‌های کبدی روی داربست سه بعدی نانو الیاف شدند.

دکتر سمیه کاظم نژاد، پژوهشگر طرح، نارسایی شدید کبدی را یکی از بیماری‌هایی که درمان آن بسیار دشوار است، ذکر کرد و گفت: معمولا در این دسته از بیماران، پیوند کبد تنها راه باقیمانده برای ادامه حیات است، از این روی، مراکز پژوهشی گوناگون به دنبال استفاده از سلول‌های بنیادی برای تبدیل به سلول‌های کبدی هستند، ولی ساختار دو بعدی استفاده شده تاکنون به علت از بین رفتن کامل کبد به عنوان محل رشد سلول‌های جدید، موفقیت چندانی را نصیب پژوهشگران نکرده است.

وی افزود: در این پژوهش، نخست سلول‌های بنیادی مزانشیمی از مغز استخوان جداسازی شده و روی داربست پلیمری سه بعدی در مقیاس نانو که برای این تحقیق در مرکز فن آوری بن یاخته تهیه شده بود، قرار داده شد.

دکتر کاظم پور نتایج به دست آمده از کشت سلولی را نشان دهنده تبدیل موفقیت‌آمیز سلول‌های بنیادی به سلول‌های کبدی ذکر کرد و گفت: این سلول‌ها توانایی ترشح نشانگرهای کبدی را داشتند.

وی افزود: نوآوری این طرح استفاده از داربست سه بعدی زیست سازگار در مقیاس نانو بود که در مقایسه با روش‌های اعلام شده در استفاده از داربست‌های طبیعی، مقاومت بالاتری دارد و موجب می‌شود سلول‌های بنیادی روی داربست به خوبی متصل شود و رشد کند.
در مرحله بعد این آزمایش روی مدل حیوانی انجام خواهد شد.

ارسال شده در تاریخ: جمعه 15 شهریور 1387 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :