تبلیغات
منابع و جزوات کارشناسی ارشد گروه زیست شناسی (ژنتیک, میکروبیولوژی, بیوتکنولوژی, سلولی مولکولی....

پادتن ژنتیکی، امیدی برای درمان سرطان خون

دانشمندان آلمانی با استفاده از یک پادتن، روش جدید برای درمان سرطان خون ارایه کرده‌اند که با فناوری ژنتیکی تولید شده است.

بر پایه اعلام تیم پژوهشگران دانشگاه «ورتسبورگ» به سرپرستی «رالف بارگون»، این پادتن با نام «بلیناتوم اوماب»، سیستم دفاعی بدن را به مقابله با سرطان وادار می‌کند.

«پاتریک بویلره» از شرکت بیوتکنولوژی «میکرومت» که مقر آن در شهر مونیخ و آمریکاست، می‌گوید: در یکی از نخستین مطالعات، روش پادتن جدید روی یازده نفر از 38 مبتلا به سرطان خون از نوع «لنفاوی غیرهوچکین» كارساز واقع شد.

بنا بر این گزارش، بویلره که این پادتن ژنتـیکی را تولید کرده، این دارو را به همراه کلینیک‌های دانشگاهی مونیخ، ورتسبورگ، اسن، ماینس و اولم‌ برای نخستین بار روی بیماران آزمایش کرده است.
بویلره می‌گوید: این پادتن حتی در همه هفت مورد از بیماران ناعلاجی كارساز واقع شد که بالاترین مقدار این پادتن را مصرف کردند. این امر بسیار غیرعادی است، اما نمی‌توان هنوز از درمان آن سخن گفت.

بویلره افزود: مصرف این پادتن در مقدار کنونی در مجموع قابل تحمل برای بیماران بوده است و ما عوارض جانبی شیمی‌درمانی کلاسیک را در این پادتن ندیده‌ایم.

این پژوهشگر می‌گوید: بیشتر بیماران هنگام درمان با این پادتن، تب و لرزی شبیه آغاز سرماخوردگی دارند، اما این حالت پس از چند روز برطرف می‌شود و بیشتر عوارض جانبی دیگر، صرفا مدت اندکی تداوم دارد و این عوارض در مجموع به خوبی قابل کنترل هستند.

بویلره درباره روش مقابله این پادتن با سلول‌های سرطانی می‌گوید: این پادتن با یک بازوی حمله، خود را به سلول‌های سرطانی متصل و محکم می‌کند و با بازوی دوم خود، سلول‌های «تی» را گرفته و فعال می‌کند که کار آنها در بدن در حقیقت، مقابله با سلول‌های سرطانی و تغییر شکل یافته است.

بویلره اظهار می‌دارد: در مبتلایان به سرطان، «سلول‌های تی»، توانایی و قدرت خود را به عنوان مقابله کنندگان با این بیماری از دست داده و قادر به شناسایی تومور نیستند، بدین خاطر، سیستم دفاعی بدن نیز نمی‌تواند با تومور مبارزه کند.

این پژوهشگر می‌گوید: ما به اصطلاح، دوباره یک عینک شناسایی به «سلول‌های تی» می‌دهیم. پادتن به «سلول‌های تی» نزدیک تومور هدایت شده و این سلول‌ها را بار دیگر برای مقابله با سرطان فعال می‌کند.
بویلره افزوده است: ما در حقیقت سرطان را با فعال کردن دوباره سلول‌های دفاعی خود بیمار درمان می‌کنیم.

از ماه دسامبر سال گذشته (2007) نیز یک پژوهش با بیماران سرطان خونی حاد و مهاجم انجام می‌شود، اما هنوز در این زمینه نتایجی منتشر نشده است.
گفتنی است، البته مطالعات دیگری نیز با یک پادتن جدید که «سلول‌های تی» را گرفته و فعال می‌کند، با مبتلایان به سرطان روده، معده و شش آغاز شده است
.


ارسال شده در تاریخ: جمعه 8 شهریور 1387 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :